A szétnyílt hasizommal nemcsak esztétikai szempontból érdemes foglalkozni, hanem főként egészségünkre gyakorolt negatív hatásai miatt.
De mi ez? Hogyan ismerjük fel?
Várandósság során az egyenes hasizmok eltávolodnak egymástól, az őket összetartó kötőszövet a baba növekedése és a hormonális hatások következtében lazul, megnyúlik és a szülés után így is marad. Jellemző tünetei: erőteljes hát- és derékfájás, "terheshas" hónapokkal később is, kismedence izomzatának gyengesége, eredménytelen edzés.
Futok és 2 hónap múlva újra a régi lesz az alakom!
Szinte minden rendezvényen, eseményen, ahol találkozom anyukákkal rögtön felmerül a futás kérdése. Nos, szülés utáni "gyorsanlefogyok" edzésnek abszolút nem ajánlom. Persze, tudom, mi sem egyszerűbb, mint altatás után rábízni valakire a picit, magunkhoz ragadni a futócipőt és már el is tűnni, ne adj Isten bemelegítés nélkül. Rosszabbat nem is nagyon tehetnénk magunknak több szempontból. Egyrészt a gátizmok, a méhet tartó szalagok és egyéb szalagok, ízületek nincsenek még felkészülve ekkora terhelésre. Másrészt, ez a rázkódás, ami a futással jár, a hasizmaid állapotán is ront.
Képzeld csak el, rendelkezel némi plusz súllyal, amitől szeretnél megszabadulni, kevéske izomzattal, a hormonális hatások miatt még mindig gyenge és sérülékeny ízületekkel. Ebből a halmozottan hátrányos helyzetből indulsz a legrosszabb esetben a betonra szaladgálni.
Inkább fogadd meg néhány tanácsomat a szülés utáni edzéssel kapcsolatban:
- a súlyfelesleget elsősorban diétával igyekezzünk ledobni
- az erősítés kezdetben fontosabb, mint a kardió jellegű mozgás
- szoptatás esetén figyelembe kell venni egyéb tényezőket is, azonban tévedés, hogy tilos lenne a sport, hiszen a mozgásnak serkentő hatása van a tejtermelésre
És, ami a legfontosabb, ezért a felsorolásba nem teszem bele: a hasizmok közötti rés szűkítése után szabad belekezdeni a futásba, amikor már a test egyéb izmai is erőre kaptak és tudatosan képes vagy kontrollálni, bekapcsolni bizonyos izmokat a munkába.
Összefoglalva: Nem arról van szó, hogy soha többé ne fusson, akinek korábban ez volt a szenvedélye, kikapcsolódása, csupán nem mindegy mikor és hogyan folytatod.
Ezek felületes tanácsok ugyan, de talán támpont lehet a kezdetekhez. Ennél részletesebben felelőtlenség lenne egyébként is megmondani, mit és hogyan csinálj, hiszen annyira komplex kérdéskör. Holisztikus szemléletet kíván, ezért jobban szeretem személyre szabni a feladatokat és a tanácsadást.
Erre rengetegszer biztosítok lehetőséget ingyenes állapotfelméréseken, eseményeken vagy bármikor a tornáim előtti percekben.
Végül arra szeretném még felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos lenne sportban, táplálkozásban az egészségünket előtérbe helyezni. Köztudottan mi, mai emberek mindent azonnal akarunk, ezért szülés után lefogyni is. De ne az idő tényezője legyen a motivációnk. Pl. eszembe jut, hogy 3 hét múlva indulok nyaralni és belekezdek valami bikini-body önsanyargató programba...semmi értelme. Hosszú távon ezek bukásra vannak ítélve. Mindennek, így magadnak is meg kell adni az időt, hiszen a siker többnyire a kitartáson és a fokozatosságon áll vagy bukik.
Edzeni is csak okosan érdemes!